Слово «геморой» на сьогоднішній день має пряме і переносне значення. Термін цей ввів в медичну науку Гіппократ, а з плином століть і тисячоліть гемороєм стали називати не тільки проблему медичного характеру, а й побутові, і особисті, і професійні життєві труднощі. У переносному значенні цей термін відмінно передає суть того, що їм називають медики, – це докучливе, хворобливе, що кровоточить, тривалий у часі, що не проходить так просто стан. Крім того, захворювання це вважається сором’язливим, вкрай інтимним і немає такої людини, яка на перших б стадіях геморою не сперся на диво під назвою «саме пройде». Але … саме не пройде! Це перше і основне, що потрібно розуміти людині, що зіткнулося з гемороєм. Друге і не менш важливе, що потрібно знати, це необхідність професійного медикаментозного лікування, і чим раніше, тим краще; геморой виліковний, його можна перевести в стадію, коли захворювання не буде порушувати нормальний ритм життєдіяльності. Важливо звернутися до проктолога якомога раніше, відкинувши сором і забобони.
Геморой – це варикозне розширення, захворювання вен області анального каналу і нижньої частини прямої кишки. Кровоносні судини, що пронизують цю частину шлунково-кишкового тракту, мають особливу, властиву тільки їм структуру і будову. Ці вени називаються гемороїдальними, внаслідок застою крові вони слабшають, випирають на поверхню тканин і утворюють гемороїдальні вузли, які заподіюють серйозні болі і дискомфорт людині і в процесі дефекації, і в інший час, наприклад, в момент сидіння або чхання. З розвитком захворювання гемороїдальні вузли випадають з анального отвору, спочатку повертаються в початкове положення, а після залишаються на поверхні. Захворювання неодмінно супроводжується кровотечею.
Однозначної думки з цього приводу не існує. Величезна кількість медичних спостережень і дані статистики дозволяють зробити певні висновки, але всі вони не є остаточними, вичерпними, беззаперечними. За статистикою, в групі ризику в першу чергу знаходяться представники чоловічої статі (в силу фізіологічних особливостей і професійної діяльності) і особи віком 20-50 років. Однак жінки ризикують не набагато менше – в їхніх життях присутні вагітность й пологи, що також є провокуючим фактором. Особливість провокуючих геморой чинників полягає в тому, що всі вони в тій чи іншій мірі присутні у кожної людини (до речі, геморой – виключно людське захворювання, одна з теорій його походження пов’язує його патогенез з прямоходінням людини), але у одних хвороба виникає в молодості , у інших в глибокій старості, а у третіх ніколи. Геморой може бути наслідком сукупності або окремо взятого факторів з нижче перерахованих:
Геморой відноситься до категорії тих підступних захворювань, які легко лікуються на початковій стадії, але цю початкову стадію більшість людей не помічають або вважають за краще не помічати. Виникнення геморою проявляється у відчутті незначного дискомфорту в області заднього проходу, воно ж може доповнюватися сверблячкою і відчуттям якогось розпирання. Часто такі відчуття присутні не кожен день, а під час кишкових розладів, а тому зовсім не зв’язуються з порушенням кровообігу в гемороїдальних венах. Через місяці, а то й роки, такий дискомфорт посилюється, доповнюється кровотечею і болем в задньому проході. Вкрай доречно звернутися до проктолога на цьому етапі, але горе (огляд проктолога в колінно-ліктьовий позі, пальцеве ректальне дослідження) не дозволяє … Біль і кровотеча не завжди бувають регулярними, вони можуть зникати на кілька тижнів і місяців, потім повертатися знову. Але весь цей час хвороба прогресує і наступним етапом стає випадання гемороїдальних вузлів із заднього проходу під час дефекації. Перший час вони повертаються в початкове положення після випорожнення, а ще через якийсь час залишаються на поверхні. Чи варто говорити, що таке їх неприродне положення (а вони ж переповнені кров’ю) спричиняє гострий біль? Вони стають осередком інфекції, можуть запалюватися, тріскатися, братися виразками. Розрізняють гострий і хронічний геморой. Гострий геморой завжди стає приводом для звернення до проктолога. На даному етапі захворювання вже не можна ігнорувати, біль настільки пронизлива, що заважає чхнути-кашлянути, хоч трохи напружитися і вже тим більше справити нужду. Зовнішній огляд дозволяє побачити синюшні, набряклі і твердіутворення, такі ж можуть перебувати і всередині анального отвору – вони діагностуються при пальцевому обстеженні прямої кишки. Хронічна стадія фіксується, коли запальний процес в вузлі подолано, при дотриманні дієти і лікарських приписів пацієнт може вести цілком звичайний спосіб життя. На місці випавших гемороїдальних вузлів залишаються опустівші складки шкіри, під ними знаходиться помірно розширена венозна мережа.
Застосовують консервативні методи і хірургічне втручання. У кожному разі лікар неодмінно призначить дієту, а також необхідні в конкретному випадку заходи. Консервативне лікування геморою в першу чергу передбачає полегшення симптоматики – полегшення больового симптому, обмеження і подальше усунення запального процесу в гемороїдальних вузлах, боротьба з тромбозом судин аноректальної області і відновлення нормального кровотоку. З цією метою проктолог призначає ректальні свічки, мазі та гелі на область анального отвору. Препарати подібного роду також мають функцію розм’якшення калових мас, вони ж відновлюють тонус венозних і лімфатичних судин. З препаратів, які ефективно і безпечно вирішують ці проблеми, можна порекомендувати фітопрепарат Гемороль. Це препарат, який містить екстракти ромашки, трави дроку, кори кінського каштану, кореня беладони, кореневища перстачу, трави деревію, також доданий знеболюючий анестезин і гліцерин для розм’якшення калових мас. Якщо консервативні методи лікування не допомагають, в такому випадку сучасна медицина пропонує наступні способи лікування геморою:
Досягнення сучасної медицини дозволяють людині, що зіткнулося з гемороєм, купірувати цей стан, а то і зовсім позбутися від хвороби. Сьогодні це захворювання не має сприйматися пацієнтом як вирок і приречення на постійний біль. Якщо ви перебуваєте на перших стадіях розвитку хвороби, якщо вас тільки починає переслідувати дискомфорт в області анального отвору, не відкладайте на потім візит до проктолога. Своєчасне звернення до фахівця, виконання всіх його призначень і здоровий спосіб життя, профілактика геморою дозволять вам ніколи не дізнатися, що таке ріжучий біль від геморою. Якщо ж ваша хвороба знаходиться на пізній стадії, прийміть рішення про заміну консервативного лікування більш радикальними методами. У будь-якому випадку біль від геморою – це не той біль, який можна і потрібно терпіти, а зміни в анатомії гемороїдальних вен впливають не тільки на процес дефекації, але і на весь процес травлення, що небезпечно розвитком інших захворювань.